הכנה וליווי לחקירה משפטית

קבלת זימון לחקירה במשטרה אינה סיטואציה פשוטה ולכן יש חשיבות רבה להתכונן היטב לחקירה פלילית. החקירה הראשונית במשטרה נחשבת לחקירה בעלת משמעות רבה עבור החשוד בעבירה פלילית ותוצאותיה יקבעו האם החשוד ישוחרר לביתו או שמא ישלח למעצר. חשוד בעבירה פלילית שאינו עבר הכנה וליווי לחקירה משפטית מטעמו של עורך דין פלילי, עשוי  למצוא את עצמו בסיטואציה בה הוא עלול לגרום נזק רב לרבות הפללה עצמית בשל אי הכנה.

אולם חשוד שהגיע מוכן לחקירה עשוי למצוא את עצמו כאשר הפרשה מאחוריו. יש להבין כי חקירה במשטרה מעבר לסיטואציה לא נעימה עבור החשוד הינה בעלת חשיבות רבה בעת הכנת תיק פלילי והודעתו של החשוד מהווה מסמך מרכזי בו יעשה שימוש שופט המעצרים בבואו להחליט האם לשחרר את החשוד לביתו או שמא לשלוח אותו למעצר.

מהלכה של חקירה פלילית במשטרה

המשטרה מחליטה על פתיחת חקירה בעקבות הגשת תלונה כאשר המתלונן נפגע. השוטרים נוהגים לרשום כל תלונה אך במקרה של עבירות קלות יש לבחון  האם לפתוח בחקירה. ישנם מקרים בהם המשטרה סבורה כי אין עניין בפתיחת החקירה כתוצאה מחוסר עניין לציבור. במקרה בו מדובר על עבירות סמים, המשטרה עשויה לפתוח בחקירה בעקבות משלוח של הודעות טקסט במכשיר הפלאפון של החשוד בעבירה כאשר המשטרה עושה שימוש בהודעות הטקסט על מנת ללכוד חשודים נוספים. 

כיצד מסתיימת חקירה פלילית במשטרה?

בסיום החקירה התיק מועבר לפרקליטות או למחלקת התביעות במשטרה, זאת לפי סוג העבירה. על התובע לקבל החלטה אחת מבין שלוש החלטות:

האם לסגור את התיק בלי להגשים כתב אישום.

האם להחזיר את התיק למשטרה לצורך המשך החקירה.

 האם להגיש כתב אישום נגד החשוד.

בשנים האחרונות ניתן לראות שורה של פרשות  אשר הסתיימו ללא העמדה לדין בשל החשיבות של ליווי גורם מוסמך בחקירה משפטית. בניהם פרשת הסוס הטרויאני בה היה חשד לריגול תעשייתי באמצעות החדרה של תוכנת ריגל למחשבים של חברות מובילות במשק. אותה חקירה פלילית הסתיימה ללא העמדה לדין כתוצאה מליווי והכנה משפטית.

הזכות להיוועץ עם עורך דין במהלך החקירה

בעת החקירה החשוד רשאי לנצל את הזכות להיוועץ עם עורך דין. כאמור, המעמד של חקירה פלילית אינו פשוט בייחוד לאדם הנחקר בפעם הראשונה. אדם הנחקר בפעם הראשונה עשוי להיות מקרה נוח עבור חוקרי המשטרה לצורך ביצוע תרגילי חקירה אשר בסיומם הוא עשוי לומר דברים מזיקים אשר יגרמו לסיבוך הסיטואציה ללא קשר האם הוא חשוד בעבירה בה הוא מואשם.

כללי התנהלות בחקירה

  • נחקר אשר נמצא במעמד של חקירה ראשונה ומפגש ראשוני עם חוקרי משטרה עשוי להיראות לא במיטבו דבר העשוי להיות נוח עבור החוקרים.  
  • חשוד או עד: יש לדעת האם מדובר בחקירה כחשוד או חקירה כעד. במידה ומדובר בחקירה כחשוד, הרי ניתן לבחון את הזכות להיוועץ עם עורך דין. במקרים מסוימים המשטרה עשויה לעכב את זכותו של החשוד לקבלת הייוועצות עם עורך דין אך יש לדאוג למיצוי הזכות על מנת לקבל הנחייה מצידו של עורך הדין כיצד לנהוג.
  • זכות השתיקה: במידה ויש הסתברות כי בוצעה עבירה, ניתן להשתמש בזכות השתיקה ולמסור לחוקרים הודעה כי מתן העדות יתעכב עד להגעה של עורך דין.
  • במקרה של טעות: במקרה וחלה טעות, הרי הדבר הראוי לעשותו הוא לספר את הגרסה לאירוע ובמידה והחשוד סיפר שהיה בעת האירוע במקום אחר – טענת אליבי , יש להציג את הטענה כראשונה.
  • מסירת גרסאות: אין למסור מספר גרסאות בעת חקירה. מסירת מספר גרסאות בעת החקירה עשויה להוביל את החוקרים להצביע על החשוד כמי שאשם בעבירה וכתוצאה מכך להחליש את עדותו.

היערכות לחקירה במשרדו של עורך דין

במידה ובעת הזימון לחקירה הדרישה הייתה להתייצב לבד בתחנת המשטרה במועד מסוים, הרי הדבר מעניק הזדמנות להיערך לחקירה בנוכוחותו של עורך דין. בעת החקירה יש חשיבות מירבית להיות עירני ולבחון היטב את אשר נכתב בפרוטוקול. בנוסף, יש לקחת בחשבון כי כל מה שנאמר עשוי לשמש כעדות עבור המשטרה

כמו כן, במהלך החקירה יש לגלות עירנות ולהיזהר מתרגילי חקירה שונים אשר השוטרים עשויים להפעיל כגון הבטחות באשר להפחתה בעונש ועד לפגישה מקרית עם עד במסדרונות המשטרה במטרה להוביל לעימות אשר עשוי להסתיים בהטחת האשמות.

נקראת לחקירה? פנה למשרדנו על מנת לקבל שירות מקצועי

במקרים רבים הכנה וליווי לחקירה משפטית של עורך דין עשויה למנוע כניסה למעצר והמשך בהליכים פלילים, זאת בשל התערבותו של עורך דין באמצעות הוכחה של אי קיום עבירה. כאמור, עורך דין יודע כיצד להתנהל מול חוקרי המשטרה תוך בניית התמונה הכוללת עבור החשוד כך במקרה בו לא ניתן למנוע לחלוטין את האשמה, הרי ניתן להפחית את העבירה ולמזער את כתב האישום.

נוכחותו של עורך דין יכולה למנוע הפללה של חשוד או נאשם בביצוע עבירה ולהרגיע ולתת תחושת בטחון בזמן החקירה. במקרה בו נקראת לחקירה והינך זקוק לשירותי הכנה וליווי משרדנו יעניק לכם שירות מקצועי ומקיף בתחום. עורך הדין יצחק בן חמו הינו מומחה בתחום הכנה וליווי לחקירה משפטית והוא יעמוד לשירותך בכל עת במטרה לסיים עם החקירה.